Doz Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi. | İletişim için : 0530 345 03 69 - 0232 832 03 69

  • Telefon
    0232 832 03 69

  • E-Posta
    info@dozmuhendislik.com

22 Ocak Yazar : Arif KINACI

Doğalgazı tasarruflu kullanmanın ip uçları !

Enerji tasarrufu yapmak ve doğal gaz faturalarınızı azaltmak mı istiyorsunuz?

 Ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Türkiye Enerji Bakanlığının açıkladığı verilere göre, ısı yalıtım yapılmasının, bir evde

enerji tasarrufu yapmanın en etkili yolları olarak tanımlamaktadır.

 

Bazı tahminlere göre, hava sızıntı boşluklarını ve çatlaklarını kapatmak, ev ısıtma maliyetlerinde yüzde 30 ila 40 tasarruf sağlayabilir.

Kötü yalıtım duvarları soğuk yapar ve kombiyi daha fazla çalışmaya ve daha fazla enerji harcamaya zorlar. En büyük tasarruf için tavan arasına yalıtım yapın. Aslında, bir evdeki hava boşlukları düzgün bir şekilde kapatılır ve yalıtılırsa, yüksek verimli bir

kombi almak zorunda kalmazsınız.

 

Doğalgazı korumak için bazı ek önlemler şunlardır:

 

Isıtma sisteminin(Petek) bakımını yapın. Kombinizi düzenli olarak kalifiye bir uzman tarafından kontrol ettirin ve ayda bir kez filtreleri temizleyin.

Programlanabilir veya normal bir termostat takın. Bunlar siz yokken evinizdeki ısıyı otomatik olarak azaltarak enerji tasarrufu sağlar. Isıtma maliyetlerinde yılda %15 e kadar tasarruf sağlayabilirler.

 

 

 Mutfak ve Banyo Su sıcaklığını 45-50 dereceden  yüksek olmayacak şekilde ayarlayın.Bu, ev ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar sıcaktır ve her 5 derecelik azalma, su ısıtma maliyetlerinde yüzde 5'e kadar tasarruf sağlayabilir.

 

 

Sıcak su tasarrufu sağlayın. Düşük akışlı duş başlıkları

sıcak su tüketimini azaltabilir. Daha kısa duşlar alın.

 

 

Enerji tasarrufu yapın. Mutfaktaki basit şeyler doğal gaz faturalarından tasarruf edebilir. Mümkünse daha küçük bir tava kullanın ve yiyeceklerin daha hızlı pişmesi için üzerine bir kapak koyun. Mümkün olduğunca yiyecekleri ısıtmak için mikrodalga fırını kullanın.

 

 

Daha detaylı bilgi için Doz Mühendislik size yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Bir sonraki projeniz için kaliteli ve uygun fiyatlı Hizmetler mi arıyorsunuz?